VPRAŠANJE:

12-letni perzijski kastriran muc zadnje čase popije veliko vode,mogoče 3dcl na dan,prej jo je veliko manj.
Drugače je živahen,ješč,brez drugih simptomov.Kakšni so še drugi znaki za obolenje ledvic ali sladkorne?Lahko gre še za kakšno drugo bolezen?Kako se postavi diagnoza?Problem ga bo pripeljati k veterinarju,ker ga težko spravim v box,skoraj nemogoče.

ODGOVOR:

Pozdravljeni! Star muc, ki več pije in urinira ima najpogosteje bolezni ledvic, hipertirozo (povečano delovanje ščitnice) ali sladkorno bolezen. Seveda so možni še drugi vzroki…Sladkorno bi še uspeli izključiti s pregledom urina (če bi uspel ujeti mačji urin, dobi se poseben mačji pesek, namenjen jemanju vzorcev urina), za ostale bolezni pa že rabimo muca (fizikalni pregled, krvne preiskave..).

Lep dan,

Metka Šimundić, dr. vet. med.

HRANJENJE

VPRAŠANJE: Imam muco staro 2 mesca in pol. Čudno mi je da noče še nič jesti,ker ponavadi so mačke že marsikaj jedle ona pa samo mleko in kako biskvitno pecivo,drugo…

UŠESNE GARJE

VPRAŠANJE: Moja 6 tedenska osirotela muca ima usesne garje, za katere je pri veterinarju dobila kremo z ivermektinom, ki naj bi jo nanašal v v uho na 7 dni. Zanima…