VPRAŠANJE:

Sama imam naslednji problem s psičko (stara 12 let, yorkshire terrier, redno cepljena, brez kakšnih večjih zdravstvenih težav, razen izpahnjene pogačice, ki pa ni boleča in se naravna sama). Že dalj časa slabše vidi (ima mreno na leči), v zadnjem mesecu pa se ji je občutno poslabšal še sluh. Ker je začela tudi stresati z ušesi, smo jo peljali k veterinarju.

Ker smo bili ravno v tujini, nismo imeli izbire. Prejela je antibiotične kapljice – žal si nisem zapomnila imena, saj jih je veterinarka prelila iz večje doze v manjšo. Delovanje naj bi bilo anti mikotično, anti biotično in še nekaj za zajedavce v ušesu (verejtno garje). Vnetje po njenih besedah ni bilo hudo, je pa vseeno predpisala antibiotike.

Kapljice je jemala 7 dni, vendar stanje s sluhom ni boljše. Z ušesi pa več ne stresa. Vendar, ko ji hočem ušesa nežno očistiti z palčko, me ne spusti zraven. Tudi z robčkom ne in na dotik so ušesa boleča (ko ji želim masirati po nanosu zdravila), včasih tudi vroča.

Pred mesecem dni pa se je psička začela tudi čudno obnašati ponoči, ko smo šli spat. Neprestano gleda v prazno, se trese in ponavadi začne hiperventilirati. Nikakor je nismo mogli pomiriti, nit z božanjem, z lučjo; pomirila se je samo tako, da sem vstala in šla v delovno sobo delat na računalnik in je zaspala na svoji postelji (v vsakem prostoru ima načeloma svoje ležišče). Včeraj je bila prva noč, da je mirno spala. Zanima me ali je to pač starostni pojav ali je lahko začetek pasje alzheimerjeve ali parkinsonove bolezni?

Prav tako me zanima kaj svetujete glede ušes – na dotik imam občutek, da jo ušesa bolijo, to bi bil tudi lahko razlog slabega počutja ponoči in predvsem popolna oglušelost (vendar dvomim, da je to, bojim se tudi da bo vedenjska motnja, vendar bi prej, kot sem rekla rada izločila fizične vzroke). Kakšne so torej nadaljnje možnosti zdravljenja ušes in kakšna je uspešnost?

Ali bi bilo smiselno narediti slikanje glave in telesa, da se odstranijo morebitni fizični vzroki? Kakšna je okvirna cena za takšno storitev? Psička je mirna in sedacija ne bi bila potrebna.

ODGOVOR:

Pozdravljeni!
Glede sluhovodov; z otoskopijo( pregled sluhovodov ) in pregledom brisa lahko izključimo/potrdimo vnetje, prehodnost sluhovodov, prisotnost morebitnih tumorjev v sluhovodu in spremembe na bobniču. Notranje strukture s slušnim aparatom se oceni s CT ali MRI slikanjem. Vzroki izgube sluha so lahko različni.
Spremembe v obnašanju so lahko povezane z izgubo sluha v primeru obolenj centralnega živčnega sistema.
Spremembe na oče ocenimo z oftalmološkim pregleom.
Glede na kompleksnost opisanih znakov bi svetovel oftalmološki pregled pri dr. Zemljiču in nevrološki pregled pri meni.
Če se odločite za našo pomoč, se lahko naročite preko recepcije , tel. št. 012005180. ali pa me pokličete.  Lep pozdrav, Vice Zaninović, dr. vet. med.

Oznake: ,