VPRAŠANJE:

par tednov nazaj smo doma dobili francoskega buldoga starega 6 mesc. že ko smo jo dobili je bila suhcana in zdej je mal napredovala no še vedno bol drobna pa me zanima kolik je preporočljivo dnevno ji dat za jest ker sem slišala pa da nit preveč ni dobro dajat..je pa royal canin hrano za buldoge…
še da omenem da je imela drisko na začetko in pravijo da je to zarad stresa in spremembe okolja pa me zanima če je to res ker se zna zgodit tudi zdej da usako tolko kakca bol na mehko in glede na to da sem začetnik mal skrbim da ni kej narobe čeprav je vesela in ful se zdi vredu..se igra ih drugač ni za videt da ji kaj manjka..

ODGOVOR:

Priporočene količine dnevnega obroka hrane so odvisne od vrste hrane, teže psa, starosti, zdravstvenih težav idr. Zato svetujem hranjenje 4x dnevno, količina dnevnega obroka pa naj bo glede na priporočila proizvajalca hrane, ki je na embalaži. Pomembno je tudi to, da pes prirašča in nima bolezenskih znakov, npr. driske.
Lep pozdrav, Vice Zaninović, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Kaj narediti, ko po neuspešnem posegu odstranitve tujka iz noska kuža prične po 10-ih dnevih ponovno kihati? Spoštovani, sem lastnica 3 leta starega Shi Tzuja. Lansko kot tudi letošnje poletje mu je prišla v nos nadležna trava. Lani mu je veterinar uspešno tujek odstranil, letos pa ne. Kuža je sicer že med prevozom v ambulanto prenehal s kihanjem. Kot rečeno tujka niso našli. Kuža je po posegu iz noska rahlo krvavel. Sedaj pa kuža po 10-ih dnevih sem in tja nekajkrat močno kihne. Bi lahko bilo kaj hudo narobe in ali mu lahko kako sama pomagam? Hvala za odgovor in lep pozdrav!

ODGOVOR:

Pozdravljeni! Če je tujek še v nosni votlini, je seveda pričakovati , da se težave ne bodo prenehale. Tujek je zato potrebno odstraniti. Seveda pa to ni edini možni vzrok, v poštev pridejo glivična vnetja, novotvorbe v nosni votlini idr. V takih primerih na naši kliniki napravimo RTG slikanje nosne votline in endoskopsko preiskavo le-te. Lep pozdrav, Vice Zaninović, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Včeraj je naša skoraj enajstletna psička pasme pinč doživela nekakšen napad-potem, ko sem slišala nekakšno čudno praskanje sem jo našla na tleh na hrbtu, ko se je njeno telo noro zvijalo v nekakšnih krčih in je nekontrolirano mahala s tačkami. Potem, ko sem jo pobrala, se je kmalu umirila, vendar še nekaj časa ni bila sposobna normalno hoditi-kot bi ji odpovedala zadnja leva tačka in se je vsakič zvalila na tla. Po kakšnih 15 minutah je bila spet normalna. Najprej sem to povezala z njeno ugotovljeno displazijo kolkov, za katere jemlje cortaflex, ko pa sem nato bolj razmišljala, me je vse bolj napeljevalo na epileptični napad, čeprav ni bila penasta in se ni ponečedila. Danes se obnaša povsem normalno. Kaj menite vi?

ODGOVOR:

Pozdravljeni!
Vaš opis lahko nakazuje na epileptični napad. Svetujem opraviti nevrološki pregled in določene preiskave. Pri nas se lahko obrnete name , tel. št. klinike je 012005180. Če opazite še kakšen napad, ga skušajte posneti na kamero.
Lep pozdrav, Vice Zaninović, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Lansko leto smo peljali mojo kužiko, ki je sedaj stara 4 leta na pregled v Ljubljano v vašo kliniko . Specialist nam je povedal, da bi bila potrebna operacija, vendar se v to nismo spustili zaradi finančne stiske. Smo pa tudi oddaljeni od Ljubljane in nam bi to prineslo še dodatne stroške, saj je ne bi želeli pustiti same in bi bili nenehno ob njej, ob tem pa je potrebna še prenočitev. Dobili smo kapljice za očki, vstavljamo ji zvečer in vjutro po 2 kapljici, po navodilu veterinarja. Ampak stanje učka se ji slabša, ima vedno bolj zatemnjeno oko, siva mrena se je zelo razširila, oko je rdeče, nenehno se drgne in praska s tačko po očesku. Ker je že popolnonma izgubila vid na oko (ne reagira ko ji pomahneš z roko pred učko) se tudi zadeva ob različne predmete :(( ob tem pa doživljam neizmerno bolečino, saj ji tega ne privoščim in jo imam zelo rada. Rada bi nasvet, kaj se da storiti, so mogoče še kakšne kreme, poleg kapljic ki ji bi pomagale?

ODGOVOR:

Pozdravljeni!

 

Vsekakor vam toplo svetujem da se oglasite pri veterinarju, saj se je glede na napisano, situacija v očesu poslabšala. Mogoče se bo dalo oko z dodatno terapijo malo pomiriti, vendar se celotnega problema na žalost  ne bo dalo rešiti samo z zdravili. Na žalost je katarakta bolezen, ki zelo pogosto privede še do drugih komplikacij v očesu, kar sem vam najverjetneje povedal ob pregledu!

 

Lep pozdrav,

Tadej Zemljič

VPRAŠANJE:

Danes sem opazila pri moji psički Zlati prinašalki ki je stara 7 let bulico nad trebuhom nekje med sprednjimi nogami bulica je večja od graha podobna velikost kot blazinica na prstu nekaj podobnega bi rekla recimo v veliko sti nohta kazalca…Psička večkrat pije in tudi počiva oz. leži sicer se to tudi poleti spodobi vendar lahko bi mejilo tudi na tumor. Kaj bo zdravnik storil če bo slučajno tumor in koliko stane približno takšna operacijo da jo operirajo če lahko poveste. Pa če se lahko to če je pravi čas odpravi brez operacije prosim odgvor čim prej kolikor lahko ker me res skrbi in upam da ni nič hudega. P.S: Bulica pa je kožnate barve bol svetle.

ODGOVOR:

Spoštovana, Težko je povedati kakšne narave bulica je brez, da bi jo zrezali in poslali patologu na pregled. Operacija stane okrog 300 do 350 evrov vključno s stroški patologije. Lp, Emir Mujagić dr.vet.med

VPRAŠANJE:

Moja kužka si je pri teku po travniku zalomila krempelj.
Vidi se živec in jo očitno boli. Ves čas se liže, krvavi ne.
Kaj naj naredim? Peljem h veterinarju, odstranim ali bo krempelj sam odpadel?Zahvaljujem se vam za odgovor.

ODGOVOR:

Pozdravljeni! Najbolj primerno bi bilo, da jo peljete k veterinarju. Zalomljen krempelj je potrebno odrezati, rano pa očistiti. Lep pozdrav, Vice Zaninović, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Ponavadi psičke, ki niso kastrirane in nimajo mladičkov dobijo raka. Zanima me pri pribljižno katerem letu ga dobijo, če ga dobijo in če obstaja kakšna operacija ali pa zdravilo za raka in pribljižno koliko to stane. Hvala za odgovor!

ODGOVOR:

Spoštovana, pogostokrat si zastavljamo vprašanja, ki jih pozna le čas in narava. Menim, da je ključnega pomena preden začnemo razmišljati o zdravljenju raka razmisliti o tem kako se lahko temu izognemo. O preprečevanju pojava tumorjev na seskih so delali ogromno študij vendar nikoli ni dokončno povedano ali sterilizacija pred prvo gonitvijo vpliva na preprečevanje tumorjev na seskih ali ne. Praksa pa nam potrjuje, da sterilizacija pred prvo gonitvijo prispeva h zmanjšanemu pojavu tumorjev na seskih pri psičkah. Glede na pozitivne izkušnje svojim strankam in prijateljem svetujemo sterilizacijo psičk pred prvo gonitvijo. Le v  primeru, da je psička za vzrejo smo lahko mirni, ker materinstvo tako kot pri človeku ščiti pred pojavom tumorjev na seskih. Upam, da boste tokrat zadovoljna z odgovorom in vas prosim, da nas v prihodnje za vprašanja za katera želite poglobljene odgovore pokličete na kliniko oz. se naročite za posvet in nas obiščete. Lep dan želim! Emir Mujagić dr.vet.med

VPRAŠANJE:

Pozdravljeni, imam psičko staro 7 let… Pri naši psički sem zatipala bulico, ter zatrdline na vimenu oziroma mlečni žlezi. Brez obotavljanja sva takoj odšla k veterinarju, kjer je bila 25.4.2013 operirana. Izrezali so ji “oboleli”sesek, odstranili mlečne žleze, opravili so tudi laparoskopsko sterilizacijo. Operacijo je preživela brez težav, je pa res da je bila drugače zdrava.
Pred tremi tedni sem na isti strani, kjer je imela tumor ponovno začutila bulice. Odšli sva k veterinarju. Ta nama je razložil, da so se te bulice pojavile natanko tam, kjer se “konča” šiv – verjetno gre za reakcijo na notranje šive. Razložil mi je tudi, da je mala verjetnost, da se v takem kratkem času ponovno pojavijo bule oz. na tistem delu telesa, kjer je bila v celoti odpravljena mlečna žleza… Ker pa se te bulice večajo, postajajo trde, rahlo izbočene me pričenja ponovno skrbeti.?!?! Drugače pa pri psički ni opaziti nobenih vedenjskih sprememb. V naprej se Vam zahvaljujem za odgovor, LP

ODGOVOR:

Spoštovana menim, da se spodobi, da veterinarju (dr. Matkotu), ki ste mu zaupali, da laparoskopsko sterilizira vašo psičko in odstrani tumorje zaupate do konca. Lp, Emir Mujagić, dr.vet.med.

VPRAŠANJE:

Zanima me ali je dolžnost veterinarja da preveri spol psa preden ga dejansko zapiše v potni list, ali le zapiše kar mu rejec pove.
Hvala za vaš odgovor

ODGOVOR:

Pozdravljeni!
Če veterinar zapisuje podatke o psu ali lastniku, bi jih seveda moral preveriti.
Vice Zaninović, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Imam ameriško staffordshirsko terierko staro skoraj 10 mesecev. Pred približno 3tedni so se ji pojavile pikice ki so v nasprotni barvi njene kože, okrogle oblike premera 1cm ali manj ter na tem mestu tudi ni dlake…kaj bi lahko bilo to? Nima bolh nima nič…trenutno smo na hrani Arden grange lamb and rice ki naj bi bila za alergike in se je vmes ustavilo tako da ni napredovalo sedaj pa se ponovno ponavljalo dodatne. Hvala za odgovor. Lp iva

ODGOVOR:

Težko vam odgovorim brez pregleda. Mogoče bi lahko šlo za bakterijsko infekcijo kože? Svetujem vam pregled. Lep pozdrav, mag. Sabina Stariha Pipan, dr. vet. med.

Navigacija prispevkov