VPRAŠANJE:

Zjutraj, ko bi naj šel pes na sprehod (star je 15-16let), se je sesedel ni mogel hoditi. Začel je bruhati in nenadzorovano urinirati, tako da je bila soba čisto umazana. Iz ust mu tudi teče pena, ima tudi čuden pogled, toda ko se pogovarjam z njim in ga božam oz. sem pri njem, se umiri. Ko sem ga stuširal z vodo je bilo bolje, sedaj pociva. Vem, da bom mogel k veterinarju, zanima me, kaj bi to lahko bilo. Najbrž starost (pasma mesanec, snavcer-terier, 20kg).

ODGOVOR:

Kot ste že sami ugotovili, morate psa peljati k veterinarju. Starost sama po sebi ni bolezen, opisani znaki pa so lahko posledica mnogih obolenj. Brez določenih preiskav, ki bi lahko pokazale kaj je z vašim psom narobe, vam žal ne moremo svetovati.
Lep pozdrav,
Vice Zaninović, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Imam psičko, mešanko med border collijem in haskijem, staro eno leto in dva meseca. Pred kratkim je začela kazati znake ljubosumja. Ko se kdo v njeni prisotnosti objema, poljublja itd. začne lajati, skakati, včasih tudi vgrizne za hlače. Hoče biti v središču pozornosti in izsiljuje da se jo boža. Poskusili smo z nagrajevanjem, ko se primerno obnaša, vendar zaleže samo za kratek čas. Zanima me, kako naj se obnašamo v takem trenutku in ali se lahko tako obnašanje odpravi. Najlepša hvala za odgovor!

ODGOVOR:

Težave se je potrebno lotiti celostno, ne samo določenega vedenja, ki
vas moti. Najbolje bi bilo, če bi se lahko oglasili osebno, da bi mi
dali več podatkov o ravnanju z vašo psičko in njenem vedenju. Tako bi
vam laže pomagala. Načeloma pa si je potrebno z ustreznim ravnanjem
pridobiti psičkino spoštovanje. Šele po tem se lotimo dotičnega vedenja,
ki na moti.

Mag. Sabina Stariha Pipan, dr.vet.med.

VPRAŠANJE:

V mesecu septembru sem pri svoji psici mešanki med labradorko in zlatim prenašalcem opazila povečane bezgavke, predvsem na vratu in zadnjih tačkah. Kmalu je začela šepati na eno tačko in odpeljala sem jo k veterinarju, čeprav je bila sicer zelo razigrana. Prav tako je imela apetit. Po krvnih preiskavah se je ugotovilo, da ima erlihiozo, saj je imela titer preko 2000. Po navodilu veterinarja smo takoj začeli s tritedensko terapijo – z jemanjem antibiotika Clinofug. Psica je nehala šepati, bezgavke se niso ne večale, ne manjšale. Prav tako sem ji dajala Epato zeliščne tablete zaradi stranskih učinkov antibiotika. Počutje psice je bilo odlično, vendar bezgavke se niso zmanjšale. Veterinar je predpisal jemanje Medrola in nadaljevanje antibiotika. Bezgavke so se zmanjšale predvsem zaradi medrola, ko je kuro prekinila so nastopile nove težave. Takojšnja oteklost vseh bezgavk, hematomi na trebuhu ob seskih,zabuhlost gobčka oz. ustnice. Takoj smo ponovno začeli jemati Medrol,Clinofug in Epato, situacija se je nemudoma izboljšala.Ko smo sedaj konec novemra spet prenehali , nove otekline okoli vratu, ušes.

ODGOVOR:

Opisani znaki so lahko znaki anaplazmoze, lahko pa so znaki druge resne
bolezni. Svetujem Vam temeljit pregled psičke (pregled krvi, urina,
ultrazvok abdomna, biopsija bezgavk…).
Lahko me poklicete na tel. 014234349 ali pa se narocite na pregled.
Lep pozdrav, Maja Brloznik.

VPRAŠANJE:

Psička mešanka, 8 let, 21 kg ima natrgan ligament na zadnji desni tački. Koliko stane operacija in kakšna je čakalna doba?
Za čimprejšen odgovor se lepo zahvaljujem.

ODGOVOR:

Pozdravljeni! Za odgovor bi rabil več informacij. Prosim, pokličite me na kliniko, tel. št. 01-4234349.
Lep pozdrav,
Vice Zaninović, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Imam mucka starega 2 leti in pol, ki živi samo v stanovanju. Pred kratkim je bil na rentgenu prsnega koša kjer se je pokazalo, da ima zelo poškodovana pljuča in zaradi tega zelo zelo kašlja. Čez leto je kašelj dokaj znosen in kašlja res malo, ampak v tem letnem času pa postane nemogoče. Napade kašlja dobiva non stop. Zdravljen je bil že z antibiotiki (enroxil in cefa cure), dobival je tablete bisolvon, Teotard, inhalator Ventolin, sirup Pulvirex (ki ga uporabljava le za inhalacije, ker če ga zaužije se takoj začne peniti in bruhati). Res bi mu rada pomagala, pa se bojim, da če so poškodovana pljučka ni možno kaj veliko storiti. Ali obstaja še kakšno zdravilo, ki bi ga bilo dobro preskusiti? Vsako zimo je huje, mucka je grozno gledati ko hlasta za zrakom in se muči. Žal imava možnost obiskati le veterinarja na podeželju, ki po vsem tem zdravljenju pravi, da je kronično in da ni več kaj storiti.
Upam, da mi odgovorite in da še obstaja kakšno zdravilo, ki bi mu oljašalo te grozne napade kašlje.

ODGOVOR:

Verjetno tudi sami veste, da gre za resno obolenje, ki zahteva temeljito obravnavo pacienta. Terapija in prognoza je odvisna od diagnoze, ki jo na podlagi opisanega ne morem dati. Poškodba pljuč pač  ne pomeni nič. Če ima muc težave z dihanjem, je potreben čimprejšnji pregled, RTG pljuč in krvne preiskave. Svetujem vam, da ga naročite na pregled pri naši internistki, dr. Šimundić Metki.

VPRAŠNJE:

Imamo 10 mesecev starega Shih tzuja. Prvič je bil cepljen 14.11.2008 – star je bil 9 mesecev, ponovno mora biti cepljen 14.12.2008. Glede na to, da ga je potrebno cepiti tudi za steklino, me zanima, ali se lahko oboje cepi istočasno, ali ga je potrebno cepiti ločeno.

ODGOVOR:

Cepljenje stekline in kuge se lahko opravi istočasno z kombiniranim cepivom. Več vam lahko pove veterinar ob cepljenju.

VPRAŠANJE:

Dolgodlakemu nemškemu ovčarju, staremu 6let, že nekaj dni, večkrat na dan, kapne nekaj kapljic krvi. Toda uriniranje je normalno in tudi drugače ne kaže drugih bolezenskih znakov ali slabega počutja.
Spomladi je imel enako težavo, takrat se je zdravil z Primotrenom. Veternar ni naredil nobeneh preiskav. Toda nisem prepričan, da je težava povezana z vnetjem mehurja, saj se mu kri pojavi po samozadovoljevanju, kar očitno dela, saj je opazen tudi izliv iz penisa.
Spolnega stika s psico še ni imel, razen ovohavanja in velikega zanimanja.
Ali bi spolni nagon lahko povzročal takšne težave?

ODGOVOR:

Pozdravljeni!
Kri v urinu najpogosteje opažamo pri vnetjih sečil. Glede na starost in spol psa gre najvejetneje za težave, povezane s prostato. Pri samcih te starosti pride do povečaja prostate in nastanka prostatalnih cist. V 80 % povečanja prostate gre za obolenje benigne narave, t.i. benigno hiperplazijo.
Svetujem, da se napravi ultrazvočna priskava sečil in analiza urina ter predpiše ustrezna terapija.
Lep pozdrav,
Vice zaninović ,dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

V naš dom bo čez en teden prišel 2 meseca star zlati prinašalec. Znanka mi je povedala, da obstajajo t.i. igralne urice za mladičke. Zanima me, kje bi našla kakšne termine, če so seveda na voljo.
Drugo vprašanje pa je: katere dokumente mi mora vzreditelj psičkov dati ob prevzemu mladička?

ODGOVOR:

Igralne urice prirejamo tudi pri nas, a žal šele spomladi. Pri vzreditelju običajno dobite rodovnik psa, včasih ga pošljejo tudi kasneje. Psiček, če je rodovniški, mora biti vsaj tetoviran. Nekateri vzreditelji dajo s psičkom tudi potrdilo o cepljenju proti kugi in ostalim nalezljivim boleznim.

VPRAŠANJE:

Kuža, dalmatinec, star 3 leta je preijazen do ljudi (če je slučajno kdo preveč vsiljiv se raje umakne), samičke obožuje, težava pa nastopi pri srečanju s samci. Pri srečanju začne renčat in se naježi. Na sprehodih moram biti vedno jaz tista, ki prva vidi psa, da lahko pozornost preusmerim. Enako je, ko se pelje v avtu in skozi okno vidi psa, takrat začne lajati in renčati. Pri starosti 9 mesecev se je igral s starejšim psom, ki pa ga je med igo naenkrat zagrabil in obrnil na hrbet, in sta se narahlo spopadla. Od dopolnjenega enega leta pa je vedenje zame zelo moteče. Prosim za pomoč kako ga odvaditi teh vedenjskih motenj. Pri vas bi se z veseljem oglasila osebno.

ODGOVOR:

Že sami ste predlagali, da bi se oglasili osebno. To bi bilo tudi
najbolje, saj bi se tako lahko podrobno o vsem pogovorili. Naročite se
lahko po tel., 01 42 34 349.

VPRAŠANJE:

Sem lastnica dve leti stare psičke pasme s.husky Nikite in pred letom in pol sva že bili na pregledu pri vas, ker je imela enostransko neodzivno zenico na osvetlitev. Takrat ste mi svetovali, naj si zapisujem ob katerih dogodkih se ji to ponovi, s čim je povezano, skratka naj jo opazujem. Obšla sva vse možne diagnoze od Hornerjevega s., ličink glist v očesu, razvojne motnje, tumor, ki bi pritskal na živec, vaskularne ishemične etiologije, takrat drugih nevr. motenj ni imela. Po pregledu je zenica občasno ostala dilatirana, je pa v enem mesecu popolnoma izginilo. Danes po letu in pol oz. malo več se spet pojavi (izolirana motnja) brez karšnegakoli sprožilnega dejavnika, ki bi ga zaznala iz okolja, vztraja pol ure in se zopet znormalizira, ali mi svetujete ct psičkine glave ali naj jo samo opazujem?

ODGOVOR:

Svetujemo Vam, da se oglasite pri oftalmologu Tadeju Zemljiču ali ga pokličete na kliniko. Najbolje bi bilo, da se naročite sočasno tudi za nevrološki pregled pri Vicetu Zaninoviću. Potem se boste skupaj pogovorili, ali je potrebna nadaljna diagnostika.

Navigacija prispevkov