VPRAŠANJE:

Doma imamo tri leta staro labradorko in imajo vsako pomlad probleme z njeno alergijo.Ko ji dam ampulo v marcu pa potem vsak mesec,se vedno kje pojavi da ji nastajajo fleki odpadle dlake,predvidevam,da je alergična na bouhje ogrize in ji na tistem mestu nastane rdečica in odpadla dlaka.Uivam jo z šamponom za alergike,redno jo češem,da jo spremljam pri spremembi dlak in kože.Zanima me sledeče,kaj mi priporočate proti klopih in bouhah,do sedaj sem uporabljala frontlain combo.Živi pa zunaj v v svojem boksu.Je kakšna možnost,da se znebimo te alergije ?ali bomo pač živeli s tem? Hvala vam za vaš čas in lp.Breda 

ODGOVOR:

Mogoče bi bilo dobro, če bi drugo leto začeli dajati ampule že pred marcem. Frontline Combo deluje proti bolham in klopom. Pomembna je pravilna uporaba. Nanesete ga neposredno na kožo, dlako pred tem umaknete – napravite prečko. Psičke pred tem vsaj dva dni ne kopate. Po tem, ko ste ampulo nanesli, se ne sme psica 2 dni niti zmočiti. Če jo boste pogosto kopali s šamponom, se bo učinkovitost ampule zmanjšala. Sama voda, torej kopanje v naravnih vodah in dež, ne zmanjšuje učinkovitosti. Če opazite, da se psička praska že po treh tednih, lahko že takrat nanesete novo ampulo. Za več informacij me lahko pokličete na kliniko, tel. 01 200 51 80. Lep pozdrav, mag. Sabina Stariha Pipan, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

imam sheir pei-jko staro 2,5 let. Njena desna analna žleza je težko dosegljiva pri stiskanju žlez. Psička se ne čoha in se ne vozi po ritki. Na stiskanje žlez hodimo enkrat mesečno. Kaj je za narediti? Za odgovor se Vam lepo zahvaljujem

ODGOVOR:

Spoštovana, V primeru, da vas moti, da morate enkrat mesečno hoditi veterinarju  na iztiskanje žleze in, da brez tega pride do zapletov svetujem kirurško odstranitev žleze! Lp, Emir Mujagić dr.vet.med.

VPRAŠANJE:

Imam eno vprašanje glede česna . Pogovarjala sem se z lastniki psov in skoraj vsi so mi povedali ja je česen odličen za preganjanje klopov in bolh . Imam nemško ovčarko staro 8 mesecev teška pa je neki cez 20kg . Zanima me koliko česna ji lahko dam na dan ,na teden .Kako se to daja in koliko da je cim bolj varno ?? Ji dam direktno v hrano ?

ODGOVOR:

Žal nimamo podatkov o tem, da bi česen res deloval proti zajedavcem. Je pa česen lahko strupen za psa, zato vam odsvetujem, da ga redno dajete svojemu psu. Lep pozdrav, mag. Sabina Stariha Pipan, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Naša muca je stara eno leto in pol, je debela in se ne more očistiti okrog genitalij. Pred dvema tednoma ji je zelo začel smrdeti urin in okrog genitalij je imela stalno mokro in je zelo smrdelo. Lulat je šla dostikrat, vendar je bilo urina zelo malo. Zato smo obiskali veterinarja. Veterinar je povedal, da ima vnetje mehurja. Pet dni ji je dajal antibiotike v obliki injekcij in moram povedati, da se je stanje na tretji oz. četrti dan malo popravilo. Domov nama je še dal antibiotike v obliki tablet za 5 dni. Vendar pa se je čez nekaj dni stanje spet poslabšalo. Klicala sem veterinarko in je rekla, da naj še pridem po antibiotik. Danes sem ji dala zadnjo tableto in moram povedati, da je stanje po štirinajstih dneh jemanja antibiotikov zelo slabo. Muca zelo težko in malo lula in okrog genitalij grozno smrdi. Ker me zelo skrbi za njeno zdravje prosim, če mi lahko date kakšen koristen nasvet, ker ne vem več kaj naj naredim. Veterinarka je namreč rekla, da ona drugega ne more narediti. V pričakovanju odgovora vas lepo pozdravljam in se vam že vnaprej zahvaljujem.

ODGOVOR:

Pozdravljeni! Potrebno je ugotoviti, ali gre za bakterijsko ali sterilno vnetje sečil ter izključiti morebitne anomalije spodnjih sečil. Zato svetujem pregled z ultrazvokom in analizo urina, po potrebi tudi krvi. pri nas se lahko obrnete na dr. Šimundić Matko ali dr. Brložnik Majo. Naročite se lahko na recepciji klinike, tel. 012005180. S seboj prinesite tudi morebitne izvide.
LP, Vice Zaninović, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Doma imam 4 leta starega shih tzu samcka z imenom Taj. In danes sem zasledila ko sem ga cesala da ima na vratu ( kjer dajamo ampule proti zajedalcem – tprej nekje umes lopatic ) zasledila eno tako roza bulico. Pa me zanima ce mogoce veste vi kaj je to bi bila zelo zelo vesela… Ker me zelo skrbi??
Vendar ga tole ne boli.

ODGOVOR:

Brez pregleda vam, žal, ne morem pomagati. Če vas skrbi, je najbolje, da psička pripeljete, pa bomo pogledali, kaj bi lahko bilo. Lep pozdrav, mag. Sabina Stariha Pipan, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Imam leto starega nemskega bokserja. Zadnje case opazamo, da mu slina vedno bolj pogosto zahaja v sapnik. Pricne vleci zrak skozi smrcek in nikakor ne more priti do zraka ( dosti krat traja 2-3 sekunde, zgodilo pa se je tudi da je potreboval okoli 8 sekund). To se dogaja tudi vec krat na dan. Dogajalo se je pa tudi ze ponoci. To se zgodi, tudi ce miruje ali v igri. Ne upamo se ga vec puscati samega doma.
Kako mu lahko v taki situaciji pomagamo? Ze v naprej se vam zahvaljujem.

ODGOVOR:

Pozdravljeni!
Potrebno je ugotoviti vzrok opisanih težav. Možnosti je več, v prvi vrsti t.i. brahicefalični sindrom. Zato svetujem pregled psa. Pri nas se lahko obrnete name ali na internista. Naročite se lahko na recepciji klinike. tel. 012005180, lahko pa me prej tudi pokličete.
LP, Vice Zaninović, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Čez mesec dni dobimo našega prvega psička. Ker s psi nimam izkušenj mi po glavi roji veliko vprašanj. Eno izmed teh je, katero hrano izbrati za odraščajočega mladička. Ali so hrane Royal canin, hills, happy doggy dobra izbira? Prosila bi vas tudi, če bi mi povedali, katero hrano bi kot veterinar izbrali in katera od naštetih je najboljša. Že vnaprej hvala za odgovore. Lep pozdrav.

ODGOVOR:

Hrane Happy doggy ne poznam, za ostali dve pa velja, da sta kakovostni. Najbolje, da se za eno odločite in psička hranite z njo. Če boste zadovoljni, jo uporabljajte še naprej. Če ne, poskusite z drugo. Priporočam vam, da si nabavite knjigo Vzgojimo psa – učinkovito, a prijazno. V njej boste našli mnogo koristnih informacij o prijazni vzgoji psa. To je še posebej pomembno, ker bo to vaš prvi psiček. Če se želite še o čem pogovoriti, me lahko pokličete na kliniko, tel. 01 200 51 80. Lep pozdrav, mag. Sabina Stariha Pipan, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

moji psički (mešanka) stari 4-mesece se je pod vratom naredila rana.sicer se je tako močno praskala (do krvi) .
in na tem mestu je tudi brez dlake. in me zanima ce obstaja kasna krema da se to hitreje zaceli in da zacne dlaka rasti.?
imamo pa tudi probleme z bolhami nemoremo ji nikakor odstraniti..
in ali je možno da se ona tako praska zaradi bolh ali je lahko kaksna alergija na hrano, šampon..?
in ali jo lahko kopamo čeprav ima brazgotino ? in kakšen šampon naj uporabljamo?

ODGOVOR:

Pozdravljeni!
Bolhe odpravite z aplikacijo ampul proti bolham (Frontline, Certifect, Advantix…). Poleg tega jih je priporočljivo uničevati tudi v okolici z ustreznim insekticidom (Desektin, Biokill..). Vzrokov za nastanek rane je poleg bolhavosti več, zato v primeru, da se rana ne zaceli ali se širi, svetujem pregled pri veterinarju dermatologu. Pri nas se lahko obrnete na dr. Stariha Pipan Sabino. Tel. št. klinike je 012005180.
Lep pozdrav, Vice Zaninović, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

doma imamo 4,5 mesecov starega samčka nemške doge, kupljen pri vzreditelju. Že ob prihodu v nov dom, smo opazili, da ima kuža na levi strani glave, ob zgornji čeljusti pod ušesom bulo, za katero smo sklepali, da je posledica poškodbe. Seveda smo stanje spremljali, in ker bula ni izginila,ampak je rastla z njem smo se odločili za obisk veterinarja. Na rentgenu je bilo videti izrastke pri kosti, vendar točno nismo morali nič reči. Vzet mu je bil vzorec celic iz bule, katere so najprej izgledale rakave. Po nadaljnem obisku pri veterinarju in pregledu stomatologa, so zaključili, da ima vnetje pokostnice, kar naj bi pozdravil antibiotik in bula bi se morala zmanjšati in njena rast ustaviti. Dobil je tudi tablete za drisko, ki se mu je občasno pojavljala kljub vsem pastam in tabletom za notr. zajedalce ki jih je dobil. Po koncu antibiotikov za vnetje, smo šli na pregled, kjer so rekli da se stanje sedaj samo še spremlja. Od tega je sedaj minil kakšen mesec, konec aprila gremo še enkrat na kontrolo, nas pa vseeno zanima še drugo mnenje glede na podane simptome in dejstvo, da mu bula še vedno raste, na otip ga boli in je trde konsistence, izgleda kot bi se držala kosti. Tudi driska se še vedno na cca 2-3 tedne ponovi. Ima konstantno isto hrano, brez dodatkov. Sprememb na obnašanju / živahnosti mladička ni. Ob pregledu mu biopsije za histologijo niso želeli narediti, saj bi po njihovem mnenju lahko poslabšali zadevo, če bi posegali vanj, in so naredili zaključek z vnetjem. Samo zanima nas tudi Vaše mnenje, oziroma nasvet kaj bi se še dalo narediti, da bi izvedeli kaj se z njim dogaja. Vnaprej se Vam zahvaljujem za odgovor.

ODGOVOR:

Spoštovana, za podajo drugega mnenja svetujem, da se naročite na pregled pri meni ali Dr. Vice Zaninoviću in prinesete vso dokumentacijo (krvne izvide, RTG slike…) s seboj. Po mailu, brez da bi videl pacienta in izvide, bi bilo skrajno neresno podajati drugo mnenje. Lp, Emir Mujagić dr.vet.med.

Navigacija prispevkov