VPRAŠANJE:

Pred dobrim mesecem sem sredi gozda našel 2 mesečnega mucka. Tam je moral biti kar nekaj časa, saj je bil rahlo podhranjen in popolnoma divji.
Dali smo skozi socializacijo in zaenkrat je do ljudi res super nežen, scrklan, in tudi do ostalih dveh mačk se obnaša normalno. Problem pa je pri hrani, saj se ne zna ustavit, poje res hitro, dobesedno pogolta in je nenasiten. Vmes je imel probleme s prebavo, grozno ga je napenjalo in dajali so ga grozni vetrovi, potem pa se je pojavila še driska. Peljali smo ga na pregled in vet je rekel, da ima rahel kolitis. Dal nam je efloran in ampule za boljšo prebavo. Nič ni pomagalo dokler nisem prevzel nadzora nad hranjenjem in mu začel odmerjati točno količino, ki jo lahko poje čez dan. Na voljo ima brikete skozi cel dan, drugače pa dobi mokro hrano vsaj 3x na dan (almo, aplaws, trenutno je še na vrečkah royal intestinal in tudi istih briketih) Napenjanje se je umirilo, vetrovi ga dajejo le še občasno, če pa se prenaje dobi drugi dan res blago drisko. Trenutno je nima, če pa se bo pojavila, ga bom odpeljal k veterinarju. Zanima me ali je možno da ta njegova požrešnost izhaja iz travme ko je stradal sredi gozda? Če ja, kako mu lahko pomagam, da bi se to odvadil? Drugače imam še dve odrasli mački (ženskega spola) in me rahlo skrbi, da ju ne bi on začel dominirati, ko odraste, saj sem nekje bral da se karakter mačke docela razvije do tretjega leta. Skrb izhaja predvsem iz tega, ker opažam, da ko se igram z njem, pa ko res notr pade, začne kazat svoj penis. Ne vem kako naj to drugače povem, da ne bo izpadlo komično. 😀 Ne najdem pa nič o tem. Pri nas je en mesec in do sedaj se kar razumejo med seboj. Edino kar je je to, da zna mali bit precej grob pri igri in potem tista s katero se igra začne nanj renčati. kar je logično, ker predvidevam, da jo boli. Kako naj ga naučim, da bo bolj nežen. Se pa obema zaenkrat podredi. Spijo še ne skupaj, se pa podijo po stanovanju in igrajo. pri hranjenju je tako, da on želi pojesti najprej njuno hrano, one očitno nimajo nič proti saj nobena ne renči ampak se mu umaknejo- ampak to vsakič preprečim in ga brez besed umaknem k njegovi posodici. zaenkrat deluje. me pa skrbi da ni to zretje hrane ostalim spet kak znak dominance… Če mi lahko priporočate kakšno literaturo na to temo (mačja psihologija) bi bil zelo hvaležen.

ODGOVOR:

Upam, da ste pri mucku že uspešno odpravili črevesne zajedavce. Tudi oni bi bili lahko vzrok za njegovo požrešnost. Priporočam vam, da njega hranite ločeno od ostalih, da bodo lahko vsi v miru pojedli. Z njim se ne igrajte z golo roko, ampak samo s predmeti, najbolje navezanimi na vrvici. Če postane do ostalih muc pregrob, ga preprosto za nekaj časa osamite. Na spletni strani clickertraining.com boste našli veliko koristne literature v angleščini. Če bi potrebovali več informacij, me, prosim, pokličite na kliniko, tel. 01 200 51 80. Lep pozdrav, mag. Sabina Stariha Pipan, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Najbrž niste ravno pravi naslov, a vseeno bi rada vaš nasvet. V soboto smo zmenjeni, da gremo po kužka – cavalirčka. Med jesenskimi počitnicami smo bili pri vzrediteljih na obisku in naslednji dan je imela hčerka po telesu srbeč osip. Seveda sem takoj pomislila na alergijo, zato sem jo peljala na kožno testiranje. Test je bil negativen, mene pa še vedno skrbi, da bomo kužka pripaljali domov in se bo izkazalo kako drugače. Potem bi bili zelo žalostni mi in tudi kuža. Ali mi lahko kaj svetujete?

ODGOVOR:

Na žalost zaenkrat nič, dokler psička ne pripeljete domov. Svetujem vam, da mu TAKOJ namažete ampulo Stronghold, ki jo lahko dobite pri veterinarju. Psi imajo namreč lahko različne kožne zajedavce, denimo bolhe in pršice. Možno bi bilo, da je hčerko ugriznil kateri izmed njih in je zato dobila osip. Če boste potrebovali še kakšno informacijo, me, prosim, pokličite na kliniko, tel. 01 200 51 80. Lep pozdrav, mag. Sabina Stariha Pipan, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Moja psicka je stara 1,5 let in je imela avgusta ze drugo menstruacijo, pa so se ji sedaj njeni seski zelo povecali in me skrbi da nebi bilo karkoli narobe. Drugace je zdrava in igriva. Je pa pasme boston terier. Ali mislite da je nujno potrebno iti do veterinarja. Je pa res da je imela to tudi pri prvi, samo da ni imela tako velikih joskic.

ODGOVOR:

Na podlagi opisanega sklepam, da gre za navideznu brejost, ki se poijavi na koncu gonitvenega ciklusa. V primeru, da seski iz dneva v dan niso večji ni potrebno obiskati veterinarja. Psički za 24 ur lahko odtegnete hrano in s tem sprožite blagi stres za organizem , ki naj bi vstavil rast seskov. LP, Emir Mujagić dr.vet.med.

VPRAŠANJE:

imamo 8 mesecev staro psičko ši cu, ki je bila pri 5 mesecih sterilizirana. Psička je večje rasti, tehta pa 8,6 kg. Zanima nas, ali se svetuje prehrana za sterilizirane psičke (npr. Royal Canine) ali pa gre bolj za modno muho in marketing proizvajalca. Psička se sicer kar veliko giblje.

ODGOVOR:

Najbolje bo, če boste redno preverjali njeno telesno težo, denimo vsaj enkrat na mesec. Če se bo čezmerno redila, bo potrebno zmanjšati obrok njene sedanje hrane, lahko pa tudi uporabite ustrezno količino hrane, ki ste jo omenili. Če bi potrebovali več informacij, me lahko pokličete na kliniko, tel. 01 200 51 80. Lep pozdrav, mag. Sabina Stariha Pipan, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Na vas se ponovno obračam za vaš nasvet oziroma za vaše mnenje. Imam namreč psička mešančka, manjše rasti starega 7 let. Do letošnje pomaldi je bil zelo eleganten, skoraj pre suh in zelo živahen in poskočen psiček. Spomladi pa je imel nekaj težav z zadnjo nogo. Odpeljala sem ga k veterinarju, dobil je inekcije in protibolečinske tablete. Od takrat mu dajam tudi tablete “petvital GAG tablete”. Od tedaj se mu je apetit povečal, tako, da je iz 6,5 kg prišel na težo 10 kg. Že nakaj časa cca 1-2 meseca mu dajam tudi dietne brikete Eukanaba. Učinka do sedaj še ni. Zelo me moti tudi njegovo vedenje. Najverjetneje je lačen, zato tudi kar naprej izsiljuje. Če sedimo pri mizi oz. če imamo obiske, je zelo moteče, ker kar naprej prosi in skače, da kaj dobi. Letošnje poletje je bilo zaradi vročine tudi za njega zelo težko, saj je kar najprej sopel. Zelo me skrbi, da ne bi prišlo do kakšnih drugih obolenj (srce, ledivice). Zanima me ali je mogoče dobiti kakšno sredstvo za zmanjšanje apetita ali pa ima kakšne motnje. Lepo prosim za vaš nasvet. Lepo vas pozdravljam in se zahvaljujem za odgovor.

ODGOVOR:

Pozdravljeni!
Prekomerna telesna teža je zelo pogost pojav pri psih. Večinoma je posledica prekomernega hranjenja, kastracije oz. sterilizacije, manjše fizične aktivnost ipd. Lahko pa gre za bolezensko debelost. Da bi ugotovili vzrok in predpisali ustrezno shujševalno dieto ali v primeru bolezni zdravljenje, svetujem pregled in temeljit pogovor pri veterinarju internistu. Pri nas se lahko obrnete na dr. Šimundić Metko (interna) ali dr. Stariha Pipan (prehrana, vedenjske težave). Naročite se lahko na recepciji klinike, tel. 012005180. Lep pozdrav, Vice Zaninović, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Mojemu psu sem pozabila skrajšati peti krempelj na desni tački in med tekom na sprehodu mu je je iz okolice korena kremplja začela teči kri. Krvavitev se je hitro ustavila. Ker sem mu krempelj pozabila skrajšati je že občutno predolg, a mi ga pes ne pusti skrajšati in cvili če poskusim. Pes ne šepa, a si občasno liže krempelj, zato sem mu ga rahlo povila in mu to preprečila. Zanima me, če bi krempelj lahko bil zlomljen in ali je potreben obisk veterinarja? Kako mu lahko pomagam sama?

ODGOVOR:

Pozdravljeni! Sami najverjetneje težko pomagate, zato seveda svetujem pomoč veterinarja.
LP, Vice Zaninović, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Zanima me zakaj psički , stari 7 let , odpovedale noge , nikoli prej ni bila bolna . bila je v bolnišnici ( 3dni ) , kjer niso nič ugotovili nobene prave diagnoze , prve dni je težko šla na blato in vodo , sedaj počasi gre na bolje , vendar se na noge še vedno ne postavi , traja že 3 tedne . ( živozdravnik je vzel za 3 dni , skoraj 300 eur , naredil pa nič )
kaj mislite da bi to bilo ? prosim za odgovor in pomoč , kakšne so sedaj možnosti.

ODGOVOR:

Pozdravljeni!
Če veterinar, ki je pregledal psa, po vaših besedah ni ugotovil nič, ne morete pričakovati, da bom lahko ugotovil, za kaj gre, samo na podlagi opisa. Svetujem opraviti ortopedski in nevrološki pregled, obrnete se lahko name, tel. št. klinike je 012005180. S seboj prinesite dosedanje izvide. Lep pozdrav, Vice Zaninović, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

imam 9,5 let starega labradorca Taska, ki je tudi vaš pacient.
V zadnjega pol leta je imel 3 napade, ki so bili podobni epileptičnim napadom. Med posameznimi napadi je bilo razmika cca 3 mesece (maj, avgust, november). Pri vseh treh napadih je tik pred napadom pes hotel bruhati oz. se je izkašljeval, vsi trije napadi so bili v jutranjih urah. Prvi napad se je zgodil maja 2013, in sicer zelo zgodaj zjutraj. Pes je prejšnji dan pojedel orehove lupine in potem jih je naslednji dan (cca. 10 ur po zaužitju) hotel izbruhati. Ko se je pripravljal, da bo bruhal in že spuščal tipične zvoke, da bo bruhal, ga je sredi napenjanja vrglo na bok in je začel veslati s tacami, celo telo se je treslo v krčih, oči odprte, vendar bil je prisoten, brez pene na ustih in brez šklepetanja z zobmi, vendar ni mogel kontrolirati telesa. Napad je trajal cca 10-15 sekund, nato se je spet vstal in izbruhal orehove lupine. Takoj po tem je bil spet čisto normalen, nič zmeden niti utrujen.
Drugi napad se je zgodil prav tako zjutraj avgusta, ko se je kopal v reki in je prinašal palico na obalo, pri tem je plaval in držal palico v široko odprtih ustih, v usta pa je hkrati zajel nekoliko preveč vode. V plitki vodi do kolen se je začel izkašljevati zaradi zaužite vode in spet ga je po nekaj sekundah izkašljevanja vrglo na bok in potopil se je kar pod vodo, bil je v nekontroliranih krčih in se je cel tresel oz. nenadzorovano krčil mišice ter veslal z nogami, izvlekla sem ga ven iz vode, in videla, da je prisoten, ker me je pogledal, medtem, ko telesa ni mogel obvladovati. Napad je trajal cca 10-15 sekund, potem je bilo vse ok.
Zadnji napad je bil danes zjutraj, na enak način kot prvi napad – zjutraj na tešče je hotel bruhati, nato spet napad, dolg cca 10-15 sekund, pes priseben med napadom, pade na bok v krču, telo se nekontrolirano trese v krčih, nekaj sekund, potem po napadu oz. proti koncu napada pa se spet poskuša vstati in izbruha neprebavljene delce goveje kože, ki jo je zaužil prejšnji dan (koža za čiščenje zob, vendar je pojedel prevelik kos in ni zgrizel, zato se mu v ž
elodcu ni stopil). Takoj za tem je bil spet čisto normalen, nič utrujen niti nič zmeden.
Pred temi tremi napadi ni nikoli imel nobenega takšnega napada. Ali menite da gre za epilepsijo, ki jo je dobil na stara leta ali gre lahko za kaj drugega? Ali bi ga morala peljati na dodatne preiskave? Hvala za odgovor in lp.

ODGOVOR:

Pozdravljeni!
Pri Tasku svetujem opraviti internistični in nevrološki pregled. Epilepsija ima veliko različnih vzrokov, ki se tudi različno zdravijo. Pri meni se lahko naročite na recepciji klinike, tel.012005180. Lep pozdrav, Vice Zaninović, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Kuža ima bolhe kljub temu, da je redno zaščiten z ampulo proti bolham. Ampula naj bi delovala tako na ličinke kot na odrasle bolhe (Frontline Combo). Stanovanje sem prečistila z Biokillom že 4x v enem mesecu odkar ima bolhe (porabljenih že 7 flašk Biokilla). Zavedam se, da Biokill ne uniči ličink in očitno se razvijejo nove bolhe, ki ga ponovno napadajo. Toda ali ne bi morala ampula delovati tako, da vsako bolho na njemu (psu) ubije? Namreč razmišljam o čiščenju stanovanja z Desektinom, ampak ali bo to sploh pomagalo, saj lahko ponovno dobi bolhe nekje zunaj kljub ampuli? Enako kot jih dobi sedaj v stanovanju. Glede na to, da kuža nameni praskanju večino dneva ter noči, me zanima ali ga lahko skopam s šamponom proti bolham? Ali bo voda zmanjšala učinek ampule? Ampulo je dobil pred dvema dnevoma, pred to ampulo je minil en mesec. Aplicirana je bila direktno na kožo, ni bil skopan in ni polizal ampule. Česanje z glavnikom proti bolham ne pomaga,
so pa bolhe tako nadležne psu, da celo pogrize rep do krvi. Pomislek bo, da je lahko vzrok drugje (npr. analne vrečke), toda naj še povem, da sem včeraj najdla tri bolhe na njemu. Srbijo ga pa ravno ključna mesta, ki so najbolj pogosta, ko ima pes bolhe (predvsem rep, pazduhe, zadnjica in včasih tudi predel okoli ušes ter zgornji del telesa).

ODGOVOR:

Čez nekaj dni dodajte še ampulo Stronghold, kar po treh tednih ponovite. Stanovanje temeljito obdelajte z Desektinom, kar ponovoite še po 4 tednih. Nato dajajte ampule redno vsake 4 tedne. Za več informacij me lahko pokličete po tel. 01 200 51 80. Lep pozdrav, mag. Sabina Stariha Pipan, dr. vet. med.

VPRAŠANJE:

Naša muca je zmeraj visoko vzdigovala rep, sedaj pa ga ne več, če jo pobožaš ne kaže nobenih znakov, da jo kaj boli ali da jo moti. Prej je zmeraj ko je bila zadovoljna visoko dvignjen rep prav spretno migala, sedaj ga pa samo največ v vodoravnem položaju. Muca je bila prosto živeča in sedaj je postala res prava hišna ljubljenka čeprav se še zelo rada potepa. Je postala pa tudi zelo zaupljiva do ljudi. Že v naprej se zahvaljujem za odgovor.

ODGOVOR:

Pozdravljeni!Vzroki so lahko ortopedske ali nevrološke narave. Zato svetujem, da se   naročite za pregled pri meni, tel. št. klinike je 012005180. Lep pozdrav, Vice Zaninović, dr. vet. med.

Navigacija prispevkov