VPRAŠANJE:

Malega aleksandra imamo že 19 let, nikoli ni bil bolan. Je živahen, prosto se giblje v in v okolici kletke, hrani se z mešanico semen in dodajamo mu sadje in zelenjavo. Ne pusti se prijeti, sicer pa je prijazen. Kletko ima ob oknu, ki ga ne odpiramo, pod oknom je radiator, ki ga vklopimo samo, če je res hladno. Pred cca 20 dnevi pa je začel težko dihati, hrope in spušča nov zvok, kot bi kihal, tudi shujšal je. Očitno ima težave z dihanjem, poleg tega pa tudi zelo slabo je in pije. Štirinajst dni nazaj smo ga peljali k veterinarju, ki mu je dal inekcijo, v vodo za pitje mu dajemo antibiotike po navodilih, dvakrat dnevno mu pripravim inhalacijo (paro pod pokrito kletko to mu je kar všeč) grejemo ga z lučko, kar mu pa ni preveč všeč. Parazitov nima. Po štirinajstih dneh se stanje ni skoraj nič izboljšalo, kakšen dan hrope manj, potem pa spet močneje, še vedno slabo je in pije. Ponoči pa je kar miren. Še vedno je kar živahen, sprehaja se in pleza kot ponavadi, mogoče je malo bolj štorast, leta pa zadnje dni zelo malo, pred meseci je letal več. Rad se skriva v kot, tega prej ni počel. Obisk veterinarja je zanj šok, posebej ker je mraz, ga res ne bi radi spet nekam plejali.  Zanima pa me, če mu lahko še kako pomagam? Bojim se, da se matra in bog ne daj, da pogine. Za vsak dodtni nasvet bom zelo hvaležna. lpAndreja

ODGOVOR:

Pozdravljeni, Prav imate, da je dihalna stiska mucno stanje za katerokoli zivo bitje. Vas aleksander je ocitno resno bolan. Da bi ga lahko ucinkovito zdravili, je treba najprej priti do pravilne diagnoze. To pa na zalost vkljucuje vec stresnih preiskav, kot npr. rentgensko slikanje, pregled krvi, morda celo ultrazvok. Vse to pa bo znal opraviti le veterinar, ki je specialist za ptice oz. eksoticne zivali. Vec kot to, kot da vam svetujem da poiscete pravega specialista, vam tezko pomagam… Ce dajete antibiotik v vodoi, je zelo vprasljivo, ce res popije dovolj vode, da dobi zadostno dozo. Glede ne to, bi bilo antibiotik bolje dajati direktno v kljun oz na priljubljeno hrano, ki jo sigurno takoj poje. Morda pa vzrok bolezni ni bakterija, temvec kaksna plesen, ki pa jo seveda antibiotik ne more pozdraviti. Za to je treba uporabiti protiglivicno zdravilo. Morda pa tudi vzrok ni infekcija, temvec kaj drugega… Problemu je vsekakor treba priti do dna, da bi se lahko bolezen zdravila. pa se takrat je odvisno od narave bolezni, koliko se ptici sploh da pomagati. Tezave z dihanjem so pri njih se posebej resne in pogoste ter tezko ozdravljive. Srecno in lep pozdrav! Petra Sinkovec, dr. vet. med.

Oznake:

GNOJNI IZCEDEK IZ OČESA

VPRAŠANJE: Pred dobrim mesecem smo pri psički opazili gnojni izcedek iz desnega očesa. Psičko smo odpeljali k veterinarju in ta ji je predpisal antibitočne kapljice. A izcedek je ostajal. Po…