Splošno Vsi odgovori Zadnja vprašanja

POGINILI DVE SKOBČEVKI V ROKU 1,5 MESECA

VPRAŠANJE:

upam, da mi boste lahko vsaj približno pomagali. Imamo namreč težavo, da sta nam v roku 1,5 meseca poginili dve skobčevki. Obe smo kupili pri istem vzreditelju. Najprej smo kupili samčka in ker mu je bilo dolgčas, smo kupili še samičko, ki pa je neka križanka in je manjša kot običajne skobčevke. Samček se je ravno dobro navadil na okolje, ko nam je poginil. Okrog kljunčka je imel ob smrti povsem rjavo perje, ko smo ga kupili, pa je imel tako rahlo rjavkasto, kot da bi bil umazan. Ko je poginil, smo šli iskat novo skobčevko, tokrat smo kupili samičko. Prav tako je imela umazano perje okrog kljuna, ampak nam je vzreditelj zagotovil, da je to od hrane. Včeraj pa, ko je prišel sin iz šole, jo je našel, ko je ležala mrtva za kavčem. Povedati moram še to, da sta bila oba papagaja, ki sta poginila, v zelo slabi telesni pripravljenosti, saj sta komaj poletela kakšnih 5m, potem pa sta že iskala oporo, medtem ko križanka leti že od vsega začetka brez težav “kot raketa”. Tudi, ko sta obsedela na opori, sta zelo pospešeno in težko dihala. Samička, ki je včeraj poginila, je imela tudi po trebuščku povsem rjavo perje – drugače je bila modro-bela. Hrano kupujem v specializiranih trgovinah za male živali, tako da menim, da je dovolj kvalitetna, od sadja pa sem jima do sedaj ponudila samo grozdje (polovico grozdne jagode brez pešk, ki sem jo prej temeljito oprala na dan). Zelenjavo sem jima sicer tudi ponudila, vendar se je nista dotaknili. Za vaše mnenje glede vzroka smrti vas sprašujem, ker se bojim, da delamo kaj narobe in nam bo poginila še ta samička, ki jo imamo še doma, danes pa smo šli iskat še enega papagajčka, vendar k drugemu vzreditelju. Res si ne želim, da bi nam poginili še ti dve, ker potem raje nimam več nobene skobčevke. Upam, da mi boste znali odgovoriti vsaj približno, ker najbolj me moti to, da sta imela oba ob smrti rjavo perje namesto belega.

ODGOVOR:

Pozdravljeni, Žal mi je, da ste doživeli takšno razočaranje in žalost ob smrti obeh skobčevk. Brez kakršnekoli slike in posmrtnega pregleda zunanjosti in notranjosti trupel ptic res težko rečem kaj je bil vzrok smrti. Je pa očitno, da sta papigi že od rejca prinesli bolezen, ki je bila najverjetneje infekcijskega (virus, bakterija ali glivica) ali parazitarnega izvora. Sedaj je tudi vprašanje, ali je bilo rjavkasto perje okoli kljuna in po prsih umazano od kakšnega izcedka iz telesnih odprtin ali pa je bilo spremenjeno že samo po sebi. Vse papige se lahko namreč okužijo z virusom (iz skupine cirkovirusov), ki povzroči t.i. bolezen kljuna in perja (psitacine beak and feather disease). Pri tej bolezni pa lahko pride do deformacij perja in kljuna pri papigah. Možno je, da sta bili skobčevki okuženi s tem virusom, a zagotovo tega brez laboratorijske določitve povzročitelja, nihče ne more trditi… Glede zdravja nove skobčevke je zelo važno, da dobro očistite in razkužite vse predmete in prostore, ki so bili v kontaktu s poginjenima pticama, saj virus lahko kar nekaj časa preživi v okolju, inkubacijska doba pa je lahko zelo dolga. Upam, da boste imeli več sreče z zdravjem nove skobčevke. LP, Petra Šinkovec, dr. vet. med.

KLJUN SKOBČEVKE

VPRAŠANJE: Pozdravljeni, doma imam 8 let starega skobčevca, samčka. Približno pol leta nazaj mu je kljunček začel pospešeno rasti, prišlo je do te mere, da je imel že ukrivljenga v…