VPRAŠANJE:

včeraj (nedelja) nam je poginila skobčevka. Še v soboto je bila zelo (nenavadno) živahna, letela, skakala po kletki, skratka neobičajno aktivna. Normalno je jedla in pila. V nedeljo zjutraj je bila še v redu, je letela, plezala iz kletke… Ob 11h smo odšli ven in ko smo se ob 14h vrnili, je bila papiga čisto brez moči. sedela je na palčki, širila krila in se majala naprej in nazaj z razprtimi krili (kot bi želela loviti ravnotežje). Tudi ko smo jo vzeli iz kletke je samo stla na kavču se ustila božati in biti v rokah, kar običajno ni dovolila. Ker je bila nedelja sem preklicala vse dežurne vetirinarje in na koncu sem dobila vetirinarja v Grosuplju, ki je bil pripravljen papigo pregledati. Ko smo prišli ga je pregledal, rekel da ni živčnega izvora, da se je prehladil in da je vidno brez moči. Tudi nogice je imel bele barve namesto roza, pav tako je pospešeno dihal. Dobil je inekcijo antibiotika in inekcijo vitaminov (to je dobil 2x ker preden je izpraznil inekcijo se je izmaknil, tako da je moral ponoviti). Preden smo odšli je padel iz palčke in sem ga postavila nazaj. Med vožnjo iz Grosuplja do Ljubljane pa je ponovno padel iz palčke in ko sem ga prijela v roke je samo umrl. Zanima me kaj bi lahko bilo narobe, da je tako hitro poginila? Vem da je pri papigah potrebno hitro reagirati, ampak ravno to smo naredili pa je vseeno poginila? Stara je bila pa dve leti. Najlepša hvala za odgovor

ODGOVOR:

Pozdravljeni, Žal mi je, da vas je smrt vaše skobčevke tako iznenada presenetila. Papige imajo v naravi vlogo plena in zato tudi lahko zelo dolgo prikrivajo znake bolezni in le-ti nato izbruhnejo, ko je stanje že zelo slabo, torej ko organizem ne more več kompenzirati. Razlogov za vzrok bolezni in smrti papige je lahko veliko. Težko rečem, ker mi ni znana njena življenjska situacija, torej njeno okolje in prehrana. Za lažjo predstavo je lahko morda v pomoč primerjava naravnega življenjskega okolja okolja skobčevk (kar je toplo podnebje prostranstev Avstralije) z umetnim okoljem v naši zmerni celinski klimi, tako da je razlogov da gre kaj narobe res veliko. Prišteto k temu, tudi izredna občutljivost ptičjega dihalnega sistema, ki je zgrajen in funkcionira drugače kot pri sesalcih (prisotnost zračnih vrečk, ki so razporejene po celi telesni votlini). Zato se tudi vse kar ptica vdihne, zelo hitro razporedi in resorbira po celotnem organizmu. Torej najprej vprašanje bivalnega prostora: bližina kuhinje, kjer ptici grozijo para in škodljivi hlapi pri pripravi hrane (hlapi, ki nastajajo pri uporabi teflona ali pri pečenju kostanja so eni najnevarnejših za ptice), prisotnost cigaretnega dima, neustrezni mikroklimatski pogoji (previsoka vlaga, prepih, prisotnost spor plesni…), kletka ali igračke iz pocinkanega materiala, ki pride v stik s kljunom, jezikom in tako lahko povzroči zastrupitev,… Hranjenje komercialno pripravljenih semenskih mešanic je nažalost ena najslabših variant, ker papiga izbira le določene vrste semen, kar pa ne more zagotoviti vseh potrebnih hranilnih snovi, vitaminov in mineralov (v ustreznem razmerju) potrebnih za zdravje. Kot alternativa so najprimernejši briketki oz. peleti, ki so vsi identični (enake barve in velikosti) in zato glede hranilnih snovi bolj uravnoteženi in ptici tudi ni dana možnost izbire bolj okusnih delcev, kot v primeru semenskih miksov. Morda je skobčevka že dalj časa hujšala pa tega niste opazili, je morda imela drisko,… Glede na znake, ki ste jih opisali bi rekla, da je šlo za oteženo dihanje in vzrokov za to so lahko različni: infekcija dihal, zastrupitev, povečan obseg trebuha (nabiranje tekočine, povečanje notranjih organov: jeter, ledvic, tumorji,…), ki otežuje izmenjavo plinov pri dihanju,… Vse to so možnosti obolenja in posledičnega pogina. Če bi hoteli priblližno določiti vzrok, bi morali opraviti obdukcijo trupla skobčevke, pa še takrat morda z gotovostjo nebi mogli točno določiti vzroka smrti. Upam, da vam je sedaj vsaj malo bolj jasno, kaj bi lahko prišlo v poštev pri nastali situaciji. Papige kljub udomačitvi vseeno reagirajo kot divje živali in je kar težko, doma v stanovanju, zagotoviti idealne pogoje za ptico iz drugega kontinenta in klime. Še enkrat moje sožalje in lep pozdrav! Petra Šinkovec, dr. vet. med.

Oznake:

PRVO CEPLJENJE

VPRAŠANJE: S fantom sva pravkar dobila psa mesančka med mopsom in pekinezerjem. Star bo 3 mesece. Zanima naju kdaj ga morava prvič cepit? ODGOVOR: Pozdravljeni! Prvo cepljenje svetujemo opraviti pri…